IWLS 2000 Program


Tuesday May 30

18.00 - 19.00 Cocktail hour


Wednesday May 31

7.15 - 8.00 Breakfast

8.00 - 9.15 Session 1: Flexibility in Logic

Moderator: Hamid Savoy

  1. Don't Care Wires in Logical/Physical Design
    Philip Chong, Yunjian Jiang, Sunil Khatri, Fan Mo, Subarna Sinha, Robert Brayton
  2. Synthesis by Language Equation Solving
    Nina Yevtushenko, Tiziano Villa, Robert Brayton, Alex Petrenko, Alberto Sangiovanni-Vincentelli
  3. Don't Cares and Multi-Valued Logic Minimization
    Yunjian Jiang, Robert K. Brayton

9.15 - 10.00 Coffee and poster session 1: BDDs

  1. Analysis of Composition Complexity, and How to Obtain Smaller Canonical Graphs.
    Jawahar Jain, Kartik Mohanram, Dinos Moundanos, Ingo Wegener, Yuan Lu
  2. BDD Variable Ordering Using Window-based Sampling
    Yuan Lu, Jawahar Jain, Koichiro Takayama
  3. Identifying Stuck-at Faults with Vertex Precedent BDDs
    Andre Reis, Alex Prado, Marcelo Lubaszewski
  4. Adjusting a Genetic Methodology for the ROBDD Optimization
    Juan A. Gómez Pulido, Juan M. Sánchez Pérez, Andrés Caro Lindo, Gabriel Ocaña Fuertes, Miguel A. Vega Rodrú„uez
  5. Optimizing Partitioning of Transition Relations by Using High-Level Information
    Christian Stangier, Ulrich Holtmann, Christoph Meinel
  6. The FLaSH Project: Resource-Aware Synthesis of Declarative Specifications
    Alan Mycroft, Richard Sharp

10.00 - 11.15 Session 2: Factorization and Decomposition

Moderator: Diana Marculescu

  1. Semi-Algebraic Methods for Multi-Valued Logic
    Minxi Gao, Robert K. Brayton
  2. Structure-Aware Functional Decomposition in Logic Synthesis
    Victor N. Kravets, Karem A. Sakallah
  3. Logic Circuits Based on or-Binary Decision Diagrams
    Reginaldo Tavares, Michel Berkelaar

11.15 - 12.15 Focus groups

12.15 - 13.30 Lunch

13.30 - 14.45 Session 3: Technology Mapping and FPGAs

Moderator: Masahiro Fujita

  1. ACTion: Combining Logic Synthesis and Technology Mapping for MUX based FPGAs
    Wolfgang Guenther, Rolf Drechsler
  2. A New Expansion of Symmetric Functions and Their Application to Non-Disjoint Functional Decompositions for LUT Type FPGAs
    Tsutomu Sasao
  3. A Layout-driven Logic Decomposition Model
    Shigeru Yamashita, Hiroshi Sawada, Akira Nagoya

14.45 - 15.30 Coffee and poster session 2: Boolean reasoning

  1. An Experimental Evaluation of Conflict Diagnosis and Recursive Learning in Boolean Satisfiability
    Fadi A. Aloul, Karem A. Sakallah
  2. Permutation Independent Comparision of Pseudo Boolean Functions
    Riccardo Forth, Paul Molitor
  3. Efficient Verification of the PCI Local Bus using Boolean Satisfiability
    Fadi A. Aloul, Karem A. Sakallah
  4. Block Compatibility Approach for Column Minimization Problem in Functional Decomposition
    Muthukumar Venkatesan, Robert Bignall, Henry Selvaraj
  5. A Sufficient Condition for Detecting AND-OR-AND-Type Logic
    Elena Dubrova, Mikael Millberg, Andrew J. Sullivan

15.30 - 16.45 Session 4: BDDs - I

Moderator: Shin-Ichi Minato

  1. Streaming BDD Manipulation Algorithm
    Shin-ichi Minato
  2. Efficient Dynamic Minimization of Word-Level DDs based on Lower Bound Computation
    Wolfgang Guenther, Rolf Drechsler, Stefan Hoereth
  3. Minimization of Free BDDs using Evolutionary Techniques
    Wolfgang Guenther

16.45 - 18.00 panel

19.00 Dinner


Thursday June 1

7.15 - 8.00 Breakfast

8.00 - 9.15 Session 5: SAT and Equivalence Checking

Moderator: Steven Nowick

  1. On-the-Fly Compression of Logical Circuits
    Malay K. Ganai, Andreas Kuehlmann
  2. Improving SAT: Stack-Based Incremental Satisfiability
    Joonyoung Kim, Jesse Whittemore, Karem Sakallah
  3. Using SAT in Combinational Equivalence Checking
    Evgueni I. Goldberg, Mukul R. Prasad, Robert K. Brayton

9.15 - 10.00 Coffee and poster session 3: Power

  1. Accurate Power Estimation Using Circuit Partitioning
    Ana T. Freitas, Arlindo L. Oliveira, Horacio C. Neto
  2. Accurate Modeling of Capacitance and Power in Logic Level Circuits
    João Baptista Martins, Ricardo Reis, JosEMonteiro
  3. Reducing Power Consumption by Using CMOS Complex Gates
    Andre Reis
  4. Complexity Issues in Gate Duplication
    Ankur Srivastava, Ryan Kastner, Majid Sarrafzadeh

10.00 - 11.15 Session 6: Power

Moderator: Soha Hassoun

  1. Low Power Optimization Technique for BDD Mapped Circuits
    Per Lindgren, Mikael Kerttu, Mitch Thornton
  2. Minimizing Leakage Power in CMOS Circuits Operating in Stand-By Mode
    Srinath R. Naidu, Michel Berkelaar
  3. On The Complexity Of Power Estimation Problems
    Ana T. Freitas, Horacio C. Neto, Arlindo L. Oliveira

11.15 - 12.15 Focus groups

12.15 - 13.30 Lunch

13.30 - 14.45 Session 7: Novel Circuits

Moderator: Luciano Lavagno

  1. Transformations for the Synthesis of Asynchronous Distributed Control
    Michael Theobald, Steven M.Nowick
  2. Synthesis and Simulation of Phased Logic Systems
    Robert B. Reese, Cherrice Traver
  3. A Comparison of Logical Efficiency of Reversible and Conventional Gates
    Pawel Kerntopf

14.45 - 15.30 Coffee and poster session 4: Logic

  1. Layout-driven Logic Optimization
    Robert Carragher, Rajeev Murgai, Supratik Chakraborty, Mukul R. Prasad, Ankur Srivastava, Navin Vemuri
  2. Logic Synthesis of a 100MHz Quadrature Decoder using Natural Logic, a Cool Runner CPLD and Free EDA Software
    Charles Moeller
  3. Using Reconfigurable Hardware to Automated Visual Inspection of Commercial Ham Samples
    Miguel Ángel Vega Rodrú„uez, Juan Manuel Sánchez Pérez, Juan Antonio Gómez Pulido
  4. Multi-Level Logic Optimization Using Node Complementation
    Kenshu Seto, Hiroaki Yoshida, Makoto Ikeda, Kunihiro Asada
  5. Improving the Accuracy of Statistical Delay Calculation
    Etienne Jacobs, Michel Berkelaar

15.30 - 16.45 Session 8: Layout

Moderator: Michel Berkelaar

  1. Regularity Driven Logic Synthesis
    Thomas Kutzschebauch, Leon Stok
  2. Layout-driven Area Constrained Timing Optimization by Net Buffering
    Rajeev Murgai
  3. A Stochastic Model for Interconnection Complexity based on Rent's Rule
    Peter Verplaetse, Dirk Stroobandt, Jan Van Campenhout

18.00 Banquet at the Aegean Cafe, Laguna Beach


Friday June 2

7.45 - 8.30 Breakfast

8.30 - 9.20 Session 9: Delay

Moderator: Leon Stok

  1. An Exact Gate Assignment Algorithm for Tree Circuits Under Rise and Fall Delays
    Arlindo Oliveira, Rajeev Murgai
  2. Sources and Quantification of Delay Variations in a 250nm CMOS Digital Cell Library
    Michel Berkelaar, Etienne Jacobs, Josep Maria Puig

9.20 - 10.10 Session 10: BDDs - II

Moderator: Robert Brayton

  1. Representation of Multiple-Valued Functions with Mod-p Decision Diagrams
    Harald Sack, Elena Dubrova, Christoph Meinel
  2. WWW.BDD-PORTAL.ORG
    Christoph Meinel, Arno Wagner

10.10 - 10.30 Coffee break

10.30 - 12.00 Focus groups presentations and discussion

12.00 Lunch and public next IWLS planning meeting